Overclock - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Overclock

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Overclock

    Overclock, bilgisayar dahili bileşenlerinde yer alan donanım parçalarının standart frekanslarının üzerinde frekans seviyelerine çıkartılmasını sağlar. Bu şekilde bilgisayar performansının arttırılması amacı ile uygulanır. Overclock ile bilgisayarlarda CPU (işlemci), ekran kartı ve RAM (bellek) gibi donanımlar için frekans kapasitesi artışı gerçekleştirilebilir. Günümüzde teknoloji donanım parçaları üreticileri tarafından üretilen tüm bilgisayar donanımlarında, güvenlik sebebi ile en yüksek performans verimliliğini sağlayacak frekans seviyelerinde çalıştırma gerçekleştirmez. Bu sebeple de bilgisayar donanımında yer verilen parçaların, standart kullanımda tam performanslarına erişilemez.

    Overclock sayesinde bilgisayar donanımında yer alan bu parçaların frekansları en yüksek seviyeye çıkartılarak, tam performanslarının elde edilebilmesini ve daha hızlı bilgisayar kullanımının gerçekleştirilebilmesini sağlamak mümkündür. Ancak overclock işlemleri için bilgisayar donanımının bu özelliği destekliyor olması gerekir. Bu özelliği destekleyen bilgisayarlarda işlemler “BİOS” üzerinden gerçekleştirilir. Overclock işlemlerinde frekansı yükseltilen parça ile ilgili bazı önemli noktalar ortaya çıkar. Özellikle aşırı sıcaklık ve daha yüksek elektrik ihtiyacı söz konusu olur.
    İyi, sorunsuz ve güvenilir bir overclock işlemi için bilgisayar donanım parçaları arasında frekansı yükseltilecek parçaların ortaya çıkartacağı yeni elektrik tüketim kapasitesinin önceden belirlenerek, bilgisayar kasasındaki güç kaynağı (power supply) uygun kapasiteye yükseltilir. Ayrıca sıvı soğutma gibi yeni nesil ve üst seviyede soğutma sistemleri de overclock işleminin uygulanacağı parçalar için kurulur. Böylelikle frekans yükseltme işleminin oluşturacağı aşırı ısınma ve daha yüksek elektrik tüketim ihtiyacının karşılanması sağlanır. Bu frekans yükseltme işlemiyle örneğin 3.0 Ghz kapasitesine sahip olan bir overclock destekli işlemcinin 3.8 Ghz hız kapasitesine kadar çıkartılabilmesi mümkündür. Çünkü işlemcinin üretiminde, firma tarafından yapılan testlerde 4.0-5.0 Ghz seviyelerine kadar dahi çıkılabiliyor olsa da güvenlik nedeniyle doğrudan 3.0 Ghz kapasite damgasıyla satışa sunulmaktadır.
Hazırlanıyor...
X