Ekstrem İnce Ayar - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Ekstrem İnce Ayar

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ekstrem İnce Ayar

  İnce ayar, bilgisayarlarda daha yüksek performans verimliliğinin elde edilmesi, mevcut güvenlik açıklarının ve sorunlarının giderilmesi amacı ile yapılan ayarlama işlemleridir. Yeni uygulamalar ya da yama paketleri dolayısı ile bilgisayar sisteminde kaynakların yoğun biçimde kullanılması sistemde yorgunluğa neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda yazılımsal değişimlere uyum sağlamak ve performans sorunları yaşamaya başlayan bilgisayarlar için ince ayar olarak tabir edilen çeşitli sistem ayarlamalarının yapılmasıyla sistem hızının yükseltilebilmesi mümkündür.

  Bilgisayarda İnce Ayar Nasıl Yapılır?

  Bilgisayar sisteminde meydana gelen ağırlaşmayı, güvenlik sorunlarını ortadan kaldırabilmek amacı ile yapılabilecek küçük ince ayar müdahaleleri ile sistemdeki sorunları ortadan kaldırabilmek mümkündür. Bu ince ayarların bir kısmı yazılımsal olduğu gibi bir kısmı da bilgisayar kasasındaki dahili bileşenleri kapsayan fiziki müdahalelerdir. Bilgisayarlarda ince ayarlar arasında “overclock”, yeni bir soğutma sistemi, termal macun ve BIOS ayarlarında düzenleme gibi farklı işlemler yer alır. Bilgisayar donanımlarında tek tek performans arttırıcı özel yazılım uygulamalarının gerçekleştirilmesinden, bilgisayar kasası içerisinde tüm parçaların tek tek sökülerek genel toz ve kir temizliğinin yapılmasına kadar bilgisayar sisteminizi hızlandıracak her türlü işlem ince ayarlar arasında bulunur.

  Bilgisayar kullanım performansında düşüş yaşanmaya başlaması, aşırı gürültülü çalışma gerçekleştirmesi veya çok fazla ısınma problemi yaşamaya başlaması ya da yeni yazılımların kullanımında yetersiz kalınması gibi durumlarda yapılacak ince ayar ile pratik ve ekonomik bir çözüm sağlanır. Çünkü pek çok bilgisayar kullanıcısı bu gibi durumlarda bilgisayarını doğrudan yenilemeyi tercih edebiliyor/düşünebilir. Ancak küçük müdahaleler ile hiç maliyet oluşturmadan ya da küçük maliyetler ile bilgisayardaki sorunlardan kurtulmak ve güncel yazılım gelişimine uygun standartlara getirilmesini sağlamak mümkündür. Ancak bilgisayarlarda bu tip ince ayarlarda daha farklı sorunlara neden olmamak için profesyonellerin öneri ve bilgilendirmelerinin takip edilmesi gerekir.
Hazırlanıyor...
X