Araçlar - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Araçlar

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Araçlar

Araçlar, bilgisayarlardaki teknik donanım gelişimini destekleyen ve kullanılabilirliğini sağlayan ek yazılımlardır. Bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirilecek spesifik işlemlerin daha pratik ve daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur. Bu nedenle de araçlar bilgisayarlardaki en önemli yazılımlar arasında yer alır. Bilgisayarda kullanıcının yapacağı ek işlemleri sorun yaşamadan gerçekleştirebilmesine yardımcı olan araçların en önemli özelliği küçük boyutlu olmalarıdır. Kimi zaman bilgisayarı hızlandırabilmek, kimi zamanda bilgisayarda bir fonksiyonun daha kısayol ile çalıştırılabilmesine yardımcı olmak amacı ile kullanımı gerçekleştirilir.

Bilgisayar üzerinde işletim sistemlerinin ve yazılımların çalışmasını sağlamada araçlar çok önemli bir rol üstlenir. Özellikle de teknik donanım olarak bilgisayara tanınmış olan fonksiyon ve işlem kapasitelerinin elde edilebilmesi için bu küçük kapsamlı yazılımlara yani araçlara gereksinim duyulmaktadır. Bilgisayardaki yazılım kaynaklı bir arıza, işletim sistemi sorunlarını giderme, işletim sistemin güncelleme veya bilgisayarda gerçekleştirilecek daha farklı işlemlerin yerine getirilebilmesi için kullanılmaktadır.

Günümüzde bilgisayar donanım teknolojisinin hem harici hem de dahili olarak geliştirilmesi ile birlikte araçlar bu çevre birimlerinin kullanılabilmesine de yardımcı olur. Özellikle sistem araçları, bilgisayar yönetim ve denetiminin daha pratik bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Denetim masası, disk birleştirici, disk temizleme, görev zamanlayıcı, karakter eşlem, kaynak izleyicisi, özel karakter düzenleyicisi, sistem bilgisi, sistem geri yükleme ve Windows kolay aktarım gibi küçük araçlardan oluşur. Bu araçlar ile bilgisayar üzerinde yönetim ve denetim daha hızlı, daha basit ve daha fonksiyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İşletim sisteminin parçası olan bu tip programların yanı sıra yazılım teknolojisinde dünyanın önemli markaları tarafından da kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerine göre farklı özellik ve işlev yapısına sahip olan programlarda geliştirilmektedir. Böylelikle bilgisayarda her türlü işleme ilişkin olarak birbirinden farklı araçlar bulunmaktadır.
Hazırlanıyor...
X