Diğer Windows Sürümleri - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Diğer Windows Sürümleri

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Diğer Windows Sürümleri

Diğer Windows sürümleri, Microsoft şirketinin Windows XP öncesinde yayınlamış olduğu Windows sürümlerini kapsamaktadır. Win XP, Win Vista, Win 7, Win 8, Win 10 işletim sistemi versiyonlarının dışında kalan versiyonları kapsayan diğer Windows sürümleri “milenyum” öncesi bilgisayar teknolojisine göre geliştirilmiştir. Windows’ un diğer sürümleri arasında 16 Bit tabanlı 20 Kasım 1985’ te yayınlanan Windows 1.0, 1987 Kasım ayında yayınlanan Windows 2.0, 22 mayıs 1990 tarihinde yayınlanan Windows 3.0 sürümleri bulunur. 32 bit tabanlı 24 Ağustos 1995’ te yayınlanan Windows 95, 25 Haziran 1998’ te yayınlanan Windows 98, 24 eylül 2000’ de yayınlanan Windows ME (Millenium Edition) sürümleri bulunmaktadır.

Ayrıca diğer Windows sürümleri arasında “NT” yani “New Technology” tabanlı sürümleri arasında 1993’te Microsoft Windows NT 3.1, 1994’ te Microsoft Windows NT 3.5, 1995’ te Microsoft Windows NT 3.51, 1996’da Microsoft Windows NT 4.0 ve 2000’ de Microsoft Windows 2000 sürümleri yayınlanmıştır. Diğer Windows sürümleri arasında ayrıca “CE” olarak isimlendirilen “Compact Edition” tabanlı sürümleri de bulunuyor. Bu sürümler taşınabilir aletlere yönelik olarak geliştirilmiştir. Bu sürümler ise Microsoft Pocket PC kapsamında yayınlanmıştır. Bunlar “CE 1.0”, “CE 2.0”, “CE 2.01”, “CE 2.02”, “CE 2.1”, “CE 2.11”, “CE 1.12”, “CE 3.0”, “PC 2001”, “PC 2002”, “Windows Mobile”, Windows Mobile 5.0-6.0 ve 6.5” ve “ Microsoft Windows Automotive” şeklindedir. Ayrıca Microsoft Windows Server 2003 versiyonu ile sunucu ve serverler için entegre bir işletim sistemi versiyonu da yayınlanmıştır. Günümüzde her platformda Windows işletim sistemi kullanım imkanı sağlayacak farklı Windows işletim sistemi sürümleri bulunmaktadır. Bu yüzden de Microsoft Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi konumunda kendisine yer bulmaya devam ediyor.
Hazırlanıyor...
X