Kişisel Bilgisayarlarda İşletim Sistemleri - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Kişisel Bilgisayarlarda İşletim Sistemleri

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Kişisel Bilgisayarlarda İşletim Sistemleri

Bir işletim sistemi, bilgisayardaki tüm işlemlerin bir çatı altında toplandığı, diğer bir deyişle cihaza hayat veren teknolojik sistemdir. İşletim sistemi olmadan, bir bilgisayarın çalıştırılması imkansızdır. Çağımızda 3 farklı işletim sistemi üreticisi bulunmaktadır. Bunlar Windows, Linux ve MAC’tir. Windows, genelde günlük kullanımlar için tercih edilir. Linux, bilgisayar programcılığı ya da yazılım işiyle uğraşan kimseler tarafından tercih edilir. MAC ise Apple şirketine ait olan ürünlerde kullanılan bir işletim sistemidir.

İşletim Sisteminin Özellikleri

Bilgisayarın, yani yazılımın ve donanımın tüm kaynaklarını yönetir. Bilgisayarınızın tüm programlarını ve bölümlerini destekleyen ve yöneten çerçevedir. Bilgisayarınızı açmak için düğmeye bastığınızda, her şeyin düzgün çalışmasını sağlamak için testler yapar, fiziksel bileşenlerini veya donanımını onaylar ve işletim sistemini başlatır. Her işletim sisteminin grafiksel kullanıcı ara yüzü farklı görünür. Bu nedenle bir sistemden diğerine geçerseniz, ilk başta biraz tuhaf karşılanır. Ancak her bir tasarım, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Grafik kullanıcı ara yüzü (GUI) oluşturulmadan önce, insanlar bilgisayarla iletişim kurmak için klavyedeki komutları kullanmışlardır.
    İşletim sistemlerinin ortaya çıkması ile pek çok işlem, kişisel bilgisayarlar üzerinden yapılmaktadır. Özellikle muhasebe ya da kayıt tutma işlemleri için kişisel bilgisayarların kullanımı büyük ölçüde fayda sağlamıştır. İşletim sistemleri, günümüzde bazı şirketler tarafından iki yılda bir yeniden tasarlanmaktadır. Temel amaçları, insanların kişisel bilgisayarlar üzerindeki işlemlerini daha kolay yapabilmesidir. Bu amaç, teknoloji ile birleştirildiğinde her geçen gün daha yeni kolaylıklar çıkmaktadır.
    Herkese iyi forumlar...
Hazırlanıyor...
X