Mac OS - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Mac OS

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Mac OS

Mac OS, Apple firması tarafından piyasaya sürülmüş olan Macintosh işletim sisteminin kısa adıdır. Apple tarafından 1984 yılında piyasaya sunulan “Macintosh” ile isimsiz şekilde tanıtılan ve daha sonradan Mac OS adını alan bir işletim sistemidir. İlk dönemlerinde “System” olarak isimlendirilse de “Mac OS 7.6” versiyonuyla birlikte bu isimle kullanılmaya başlandı. İşletim sistemi familyasında “System 1-2-3-4-5-6-7” şeklinde 7 farklı versiyonun ardından “Mac Os 8’, “Mac OS 9” ve “Mac OS 10 (X) ” işletim sistemi piyasaya sunulmuştur. İşletim sistemi “UNIX” türü bir açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Apple tarafından geliştirilen ve şirket ürünlerinde kullanılan işletim sisteminin yasal olarak sadece Apple markalı ürünlerde kullanımı gerçekleştirilebilir.

Grafik yönünden son derece gelişmiş ve fonksiyonel olması nedeni ile ağırlıklı olarak “yayıncılık” sektöründe kullanımı gerçekleştirilmektedir. Mac OS eski sürümleri yalnızca “Motorola 68000” tabanlı Macinstosh cihazlarında kullanıma yönelik olarak uyumluluğu bulunuyordu. Apple tarafından “Power PC” donanımı kapsamında bilgisayarlara ilişkin olarak işletim sistemi Mac OS içinde söz konusu yapıya destekleme sağladı. “BSD” ve “Mach” mikro çekirdeğine kurulu, açık kaynaklı bir sistemi olan “Darwin” temeline dayanır. Kendi ürünlerine ve hedeflerine yönelik olarak gelişimini gerçekleştirmesinin ardından kullanıcı ara birimi olan “Auqa” geliştirilmiştir. Bununla birlikte sistemin çekirdek ve çeşitli bileşenlerinde açık kaynak söz konusu olsa da çoğu bileşen için açık kaynak ise söz konusu değildir. Mac OS Server ve Mac OS mobile versiyonları ile de farklı Apple ürün platformlarında da işletim sisteminin kaliteli, stabil ve yüksek performanslı kullanımının gerçekleştirilebilmesi sağlanıyor. Yaygın olarak kullanımda olan bilgisayar yazılımlarına yönelik olarak da işletim sistemi için özel versiyonlarının gelişimi sağlanıyor. Böylelikle popüler uygulama ve yazılımları da işletim sisteminde kullanmak mümkün oluyor.
Hazırlanıyor...
X