Diğer GNU/Linux Dağıtımları - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Diğer GNU/Linux Dağıtımları

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Diğer GNU/Linux Dağıtımları

Diğer GNU/Linux dağıtımları, temel olarak çok fazla bilinen ve popüler olan açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux dağıtımı olan işletim sistemlerinin dışındaki işletim sistemlerini kapsamına almaktadır. Diğer GNU/Linux dağıtımları ile geri planda kalmış olan işletim sistemlerini öğrenebilmek de mümkün oluyor. GNU, temel olarak “GNU is Not Unix” yani “ GNU Unix Değildir” manasını taşımaktadır. 1984’ ten beri özgür yazılımlar ile birlikte ortaya çıkan bir işletim sistemi ve işletim sistemlerine yönelik araçların geliştirilmesi noktasında etkilidir. Bu nedenle de günümüzde özgür yazılım dünyasının en önemli etkenlerinden birisidir. Özgür yazılım deneyimi arayanlar için uygun alternatifler bulunuyor.

Linux, “Linus Torvalds” isimli Fin bilgisayar mühendisi tarafından 1991 yılında kişisel bilgisayarında kullanmak amacı ile “Helsinki Üniversitesi” eğitimi sırasında geliştirilmiştir. Bir tür işletim sistemi çekirdeğidir. Çok kısa bir süre içerisinde tüm dünya genelinde yazılımcıların ilgisini çekmiş ve günümüzde de halen geliştirilmeye devam edilen açık kaynaklı kodlu bir yapıdır. Diğer GNU/Linux dağıtımları kapsamında GNU yazılımlarını ve diğer tüm özgür yazılımları tek bir noktada buluşturan ve Linux çekirdeği ile kararlı bir işletim sistemi olarak, kullanıcılara sunumunun gerçekleştirilmesini sağlayan yazılım birlikteliği olan Linux dağıtımı, günümüzde son derece yoğun şekilde kullanılmaktadır. Microsoft Windows ve Apple MacOS işletim sistemlerinin dışında dünya genelinde en fazla kullanılan işletim sistemleri arasında yer almaktadır. Bu çerçevede de günümüzde özgür yazılım tutkunları tarafından kullanılan diğer GNU/Linux dağıtımları arasında “Arch Linux”, “Gentoo”, “Gobolinux”, “Mandriva”, “Knoppix”, “openSUSE”, “Slackware” gibi dağıtımlar bulunmaktadır. Kullanıcılar ücretsiz olarak bu GNU/Linux dağıtımlı işletim sistemlerinin kullanımını gerçekleştirebilmektedir. Bunun için farklı platformlar üzerinden kolay bir şekilde gerekli olan dosyaların temini gerçekleştirilebilmektedir.
Hazırlanıyor...
X