Hayat Kurtaran İşletim Sistemi Yazılımları - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Hayat Kurtaran İşletim Sistemi Yazılımları

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Hayat Kurtaran İşletim Sistemi Yazılımları

Birçok bilgisayarda Windows işletim sistemi kullanılıyor. Peki, onun haricinde hangi sistemler kullanılıyor? İşletim sistemi nedir? Kullanılan işletim sisteminin faydaları nelerdir? Başka ne tür işletim sistemleri var? TÜBİTAK'ın geliştirdiği işletim sisteminden(Pardüs) haberiniz var mı? Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleri: Microsoft windows, Android, Mac OS X...

Microsoft Windows

1995 yılında ilk olarak plug play özelliği ile gündeme gelmiştir. Peki, nedir bu plug play? İşletim sisteminin donanımını otomatik olarak tanıyan bir yazılımdır. Microsoft Windows 1998 yılında geliştirilmiştir ve Windows 98 sürümü hayata geçirilmiştir. En başarılısı ise 2000 yılında yayınlanmıştır, 2001 de ise XP versiyonuna dönüştürülmüştür ve hala da kullanılmaktadır. XP‘nin plug play özelliği fazlasıyla iyidir.

XP den sonra ise Microsoft Vista gelişmiştir lakin arka planında hayli fazla işlem yaptığı ve de çok yer kapladığı için kullanan kişilerden geçerli not alamamıştır. Microsoft firması 2009 yılında kendini daha da geliştirerek Windows 7 versiyonunu ortaya çıkarmıştır. Bu sistem Vistaya göre daha hızlı ve rahat olduğu için hayat kurtarıcı bir öneme sahiptir. Daha sonra Windows 8 ortaya çıkmıştır. Windows 8 in beğenilme sebebi diğer Windows sistemlerine göre daha ucuz olmasıdır.

Mac OS X

Apple tarafından geliştirilen bir işletim sistemi Apple şirketinin geliştirdiği son sürüm Mac OS. En son 10.6 versiyonu çıkmıştır.

Android

Linux tabanlı mobil sistemdir ve bu işletim sistemi açık kaynaklı bir sistemdir. Pazardaki gelişimine baktığımızda IDC araştırmasına göre 2011 yılından bugüne düzenli bir şekilde büyüdüğünü ve ve büyümeye de devam edeceğini görüyoruz. 2011 yılının ikinci çeyreğinde Pazar payı % 36,1 iken, 2015 yılının ilk çeyreğinde %78 'e ulaşmıştır.

Android güç kullanımını minimum seviyeye indirmek ve de hafızayı boşaltmak için bazı yöntemler kullanır. Kullanmadığımız uygulamaları bekleme moduna alır; hafıza dolduğunda ise uzun süre kullanılmayan uygulamaları kapatır. Güvenlik açısından bakıldığında ise, bu uygulamaların sistemin tüm alanlarına girmesini engeller. Yani kullanmak istediği alanlar için kullanıcılardan izin alır ve bu güncelleştirme sırasında izinler değişirse güncelleme kendiliğinden kesilir bu değişikliği de kullanıcıya bildirir.
    Herkese iyi forumlar...
Hazırlanıyor...
X