Sunucu Teknolojileri ve Donanımları - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Sunucu Teknolojileri ve Donanımları

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Sunucu Teknolojileri ve Donanımları

    Sunucu teknolojileri ve donanımları, temel olarak herhangi bir ağda bulunan program veya bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere dağıtma görevini yerine getiren sistemler ve bu alandaki teknolojik parçalardır. Günümüz bilişim piyasasında veri aktarımlarının sorunsuz ve güvenli yapımı ve depolamanın güvenle gerçekleştirilebilmesinde sunucuların önemli bir rolü bulunur. Sunucu teknolojileri ve donanımları en genel tanımlaması ile sunucu sistemleri, kullanıcıların verilere çevrimiçi (online) şekilde ulaşabilmesine yardımcı olan, söz konusu verileri kullanabilmelerine olanak veren sistem ve teknolojik donanımlardır.

    Genellikle sunucular, fiziki bir donanım bileşeni olarak düşünülür. Ancak günümüzde gelişen teknolojiler, fiziksel bir cihaz ile sınırlı kalmayan yapıya sahip olmasını sağlar. Bilgisayarlar ve özel çevre birimlerinin sunucu fonksiyonunda çalışma gerçekleştirebilmeleri için özel yazılım ve donanımlara gereksinimleri bulunur. Günümüzde webhosting hizmetlerine ilişkin kullanımı gerçekleştirilen bilgisayarlar, sunucu olarak nitelendirilir. Sunucu teknolojileri ve donanımları da bu bilgisayarlarda sunucu fonksiyonuna yanıt verebilecek kapasitedeki bilgisayar donanım ve bileşenlerinden oluşmaktadır. Yani sunucularda CPU (işlemci), RAM (bellek), HDD (sabit disk), Ethernet kartı, anakart, güç kaynağı şeklindedir.

    Standart bilgisayar donanımlarından oluşan sunucu teknolojileri ve donanımları açısından mevcut en önemli fark, yüksek kapasiteli işlem trafiğine ve yapısına uyumluluğudur. Yani yoğun işlem trafiğine uygunluk, kesintisiz bağlantı imkanı gibi konularda en yüksek performansı sunacak bilgisayar bileşenlerinden oluşan bilgisayarlar, sunucu fonksiyonunu en etkili şekilde yerine getirir. Sunucu teknolojileri ve donanımları en az sunucu yazılımları kadar önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de günümüzde sunucular kişisel depolama alanı kullanımının yanı sıra webhosting, VPS gibi yoğun trafik ve kullanım kapasitesi gerektiren alanlarda da etkin biçimde kullanılır. Bu bağlantıların etkin biçimde gerçekleştirilebilmesi için sunucunun iyi ve kaliteli bir sunucu teknoloji ve donanımına sahip olması gerekliliği bulunur.
Hazırlanıyor...
X