Webcam - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Webcam

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Webcam

    Webcam, bilgisayarlarda görüntülü konuşma için kullanılan bilgisayar donanımıdır. Webcam, Web Camera kelimesinin kısaltılmış halidir. Ayrıca Webcam, ağ manasını yansıtan ‘web’ kelimesi, kamera fonksiyonunu yansıtan ‘camera’ kelimesi birleşimiyle türetilmiştir. Webcam kavramı, Türkçe’ ye ise doğrudan Web kamerası şeklinde bir çevrim ile girmektedir. İlk webcam, 1991 yılında Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümü tarafından geliştirilmiştir. Web cameralar bağlantı özelliklerine göre iki ana kategoriye sahiptir. İlk kategori günümüzde özellikle dizüstü bilgisayar modellerinde mevcut olan dahili webcameradır. İkinci kategori ise USB bağlantı kablosu ile bilgisayara bağlanan harici bir bilgisayar donanımı şeklindedir. Genel kullanıcıya hitap ettiğinden pratik şekilde kurulumu ve kullanımı gerçekleştirilebilir. Kullanım ihtiyaçlarına göre günümüzde tüm teknoloji mağazalarında farklı fiyat aralıklarında olsa da çok uygun fiyatlara sahip olan bir harici bilgisayar birimidir.

    Kablolu Webcam modelleri, üzerinde bulunan USB bağlantı kablosu ile bilgisayara bağlanabilmektedir. Bilgisayarda kullanımı için özel CD’si üzerinden kurulumunun yapılması gerekir. Bazı modellerinde ses giriş-çıkışları için özel bağlantı kabloları da bulunur. Bilgisayar üzerinden karşı taraf ile görüntülü sohbet amacı ile kullanımı gerçekleştirilir. Farklı kalite ve boyutlarda üretilebilen webcam cihazlarında, mikrofon ve aydınlatma gibi ek özelliklere sahip olan modelleri de bulunur.
    Webcam cihazları, sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydediciler ile benzerlikler taşır. Cihaz üzerinde ışığın basit bir optik düzeneğinden geçmesinden sonra ‘CCD’ veya ‘CMOS’ ışık algılayıcı üzerine düşer. Cihazdaki veya bilgisayarda uygun formatlarda işlemesi gerçekleştirilen görüntü, programın arayüzü üzerinden kullanıcıya ulaştırılır. Webcam cihazlarında görüntü kalitesi genellikle düşük/sınırlı seviyededir. Ancak cihazın marka ve modeline göre bu durum değişiklik göstermektedir. Günümüzde bireysel kullanım alanlarının yanı sıra kurumsal kullanım alanları dolayısı ile de yüksek görüntü kalitesi destekleyen webcam modelleri de bulunmaktadır.
Hazırlanıyor...
X