Modülatör ve Demodülatör Kelimelerinin Birleşimi Olan; MODEM - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Modülatör ve Demodülatör Kelimelerinin Birleşimi Olan; MODEM

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Modülatör ve Demodülatör Kelimelerinin Birleşimi Olan; MODEM

    Modem, bilgisayarların genel ağ bağlantısını mümkün kılan ve bilgisayarın uzak noktalardaki bilgisayara erişimini sağlayan harici bir cihazdır. Ağırlıklı olarak telefon hattı üzerinden sayısal yani dijital verilerin transferi için kullanılan modem, ‘Modülatör’ ve ‘Demodülatör’ kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuştur. Temel çalışma prensibine göre modemler, veri gönderimi gerçekleştirdiğinde sayısal veriyi telefon hattına uyumlu analog sinyal haline çevirir. Bu söz konusu işlem modülasyon olarak tanımlanır. Veriyi alan modemler ise analog sinyalleri yeniden sayısal yani dijital veri haline dönüştürür. Bu işlemde demodülasyon olarak tanımlanır. Günümüzde sıkça kullanılan kablosuz modemler ise radyo sinyallerine ilişkin bu çevrimi yerine getirir.
    Modemler, standart olarak birim zamanda gönderebileceği veri yani ‘data’ değeri ile sınıflandırılmaktadır. Modemlerdeki bu data miktarı ise ‘bit bölü saniye’ yani ‘bit/s’ olarak ölçümlenir. Bununla birlikte modemler, baud ile ölçümlenen simge hızlarına yani ‘symbol rate’ doğrultusunda da sınıflandırılır. Günümüzde ana grupta modemler, dahili ve harici olarak iki sınıfa ayrılır. Dahili yani ‘İnternal’ modemler, bilgisayar kasası içerisindeki ana veri yoluna direkt olarak uygulanır. Cihazda seri port meşguliyeti oluşturmadan yazılımsal COM port üzerinden çalışabilme özelliğine sahiptir. Ancak PnP’ler hariç dahili modemler, sabit seri port kullanmadıklarından üzerinde yer alan ‘Jumper’ ile ayarlanmalıdır.
    Harici yani ‘External’ modemler ise, bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modemlerdir. Bu modem türünde cihaz üzerinde telefon hattına ve modem-bilgisayar bağlantısını sağlayacak kablo giriş-çıkış birimleri bulunur. Modem üzerinde ‘Ethernet’, ‘LAN’, ‘USB’ ve ayrıca üzerinde güç besleme girişi bulunur. Standart modem tasarımlarında modem ön yüzünde kullanıcıya USB, İnternet, DSL ve LAN bağlantı durumlarını anlık olarak bildiren ışıklar yer almaktadır. Kablosuz modemler ise kablosuz özelliği bulunan tüm cihazlarda ortak olarak kullanılabilir. Ayrıca modemler üzerinde farklı LAN sayıları ile çoklu bağlantı imkanı da bulunur
Hazırlanıyor...
X