Klavye Hakkında - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Klavye Hakkında

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Klavye Hakkında

    Klavye, fiziki tasarımında harf, rakam, özel karakter ve özel fonksiyon tuşları bir bilgisayar giriş birimidir. Bilgisayarın yönlendirilmesi klavye ile sağlanabilir. Temel olarak klavye üzerinde basılacak her tuşun mevcut kodu, bilgisayarda CPU (işlemci) tarafından değerlendirilir ve belleğe aktarılarak, ekranda sonucu gösterilir. İngilizce ‘Keyboard’ kelimesinden Türkçe’ ye klavye olarak girmiştir. Bilgisayar ve kullanıcı arasında iletişimi sağlayan aracı birimlerdir. Bilgisayar, anakartta yer alan klavye denetleyicisi porttan gelen sinyali karakter üzerinden RAM’ e kopyalar.
    Kullanıcının klavyede bir tuşa basmasıyla başlayan işlem süreci 1 ve 0’lardan oluşan bir veri kümesinin iletilmesinin sonrasında, kümeye karşılık gelen karakterler, kodunun karakter setindeki karşılığının ekrana yansımasını sağlar. Bu şekilde komplike bire süreç olan klavyedeki bir tuşun ekrandaki yansıması mikrosaniyeler alır. Bu yüzden de basit gibi görünüyor olsa da son derece komplike ve farklı etkenlerden oluşan bir süreçtir.

    Klavyeler tuş dizilimine göre Q ve F olarak ikiye ayrılmaktadır. Bilgisayar bağlantı yapısına göre klavye çeşitleri ise kablolu ve kablosuz olarak iki gruptadır. Kablolu klavyeler AT soketli, PS/2 soketli ve USB soketli şeklindedir. Kablosuz klavyeler ise kızıl ötesi (Infread) ve radyo frekanslı şeklindedir. Mekanik ve normal olarak iki grup olan klavyeler ile kullanım alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına yanıt verir. Normal klavye modelleri temel olarak tuş takımının altında plastik anahtara sahipken, mekanik klavyelerde ise her klavye tuşuna özel mekanik bir anahtar bulunur. Mekanik klavyeler daha çok daktilo tipi klavyelerdir. Klavyeler, kullanıcı ihtiyaçlarına odaklı olarak özel tuşlara sahip olabiliyor. Tasarımları markaya ve üretim alanına göre değişkenlik gösteriyor. Işıklı, özel tuş dizaynlı, tuş boyutları gibi pek çok farklı özellikli klavyelerin tasarlanabiliyor. Özellikle grafik ve oyun gibi spesifik kullanım tarzlarında sıkça görülür.
Hazırlanıyor...
X