Joystick - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Joystick

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Joystick

    Joystick, Türkçe’ ye oyun çubuğu olarak girmiştir. Bilgisayarda işaretleyiciyi kontrol etmeye yardımcı olan harici donanımdır. Bilgisayar ve konsoldaki işaretleyici, karakter ve makinelerin denetimi gerçekleştirilebiliyor. Oyun konsollarında ve bilgisayarda kullanılan bir arabirim çevre elemanı olan joystick, konsollarda olmadan oynanması mümkün değildir. Konsol ve bilgisayarlar için üretilen oyun çubukları, birbirleriyle aynı görünüme sahiptir. Ancak bağlantı girişleri farklıdır. Piyasada farklı joystick modelleri bulunur. Özelliklerine göre ayrılan joystickler, her oyun tipine ve oynanış tarzına hitap eden farklı özelliklere sahip olabilir.
    Joystick kollar, ilave hassas denetim ve noktalama ihtiyaçlarına yanıt verir. Kol formundaki tasarımlarının yanı sıra joysticklerde daha hassas işlemlere hitap eden tuşlu, elle denetimli ve parmak denetimli modellerde bulunur. Bu nedenle de bilgisayar ya da oyun konsolunda kullanmak üzere seçilecek joysticklerin ihtiyaca yanıt verecek tasarımsal özelliklere sahip olması gerekir. Bunun içinde hassas seçim yapılmalıdır. Bilgisayar ve konsollarda video oyunları oynamaya yardımcı olan harici donanım birimi olan joysticklerin 3 farklı türü bulunuyor. Klasik joystick, 2.nesil joystick ve son nesil joystick şeklinde 3 farklı çeşidi bulunan Joystick modelleri ile rahat bir kullanım sağlanabilir.
    Üzerinde sadece tek veya iki tuş olan fonksiyonel joystick modelleri klasik, 2 üzeri tuşa, özgün tasarıma ve analog yönlendirme olan giriş ve çıkış fonksiyonlu joystick modelleri ise ikinci nesil joysticklerdir. Daha karışık hareketleri işlemeye yardımcı olan joystick modeli de son nesildir. Kablosuz kontrol, giriş çıkış fonksiyonu, algılama fonksiyonu bulunur. Günümüzde sadece joystickler ile oynanabilecek özelliklerde özel video oyunları geliştirilmektedir. Bu video oyunlarının oynanabilmesi veya genel video oyunlarında deneyimi daha kaliteli hale getirebilmek amacı ile kullanılabilecek profesyonel harici birimlerden birisidir.
Hazırlanıyor...
X