Fare ( Mouse ) - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Fare ( Mouse )

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Fare ( Mouse )

    Fare, bilgisayar harici donanım birimlerinden birisidir ve İngilizce ‘Mouse’ adı ile daha yaygın bilinir. Teknoloji dünyasında ilk kez 1964’ te Douglas Engelbart isimli bir teknoloji mucidi tarafından icat edilmiş olan fare, standart olarak avuç içinde tutularak, bilgisayar ekranındaki imlecin hareketlerinin kontrolünü sağlar. Bir tür bilgi giriş aygıtı olan fare üzerinde bir ya da daha fazla sayıda tuş ve tekerlek bulunabiliyor. Günümüzde standart fare tasarımlarında bir adet sol tuş, bir adet sağ tuş ve orta topu bulunmaktadır. Bilgisayarda imleç yönetiminde kullanılan kavramlar olan ‘sol tık’ için sol tuşa, ‘sağ tık’ için sağ tuşa basılması gerekir. Yeni modellerinde sıklıkla kullanılan orta topu ise kullanıcının sayfada daha pratik şekilde aşağı-yukarı yönlü hareketini sağlar.

    Harici bilgisayar donanımı fareler, hem bilgisayar bağlantı biçimi hem de hareket algılama biçimi açısından farklı çeşitlere sahiptir. Bilgisayar bağlantı biçimine göre kablolu ve kablosuz olarak iki ana türe sahiptir. Kablolu fareler, PS/2 veya USB port bağlantı aracılığıyla bilgisayara bağlanır ve kablo boyutu uzunluğunda bir hareket sınırlaması bulunur. Kablosuz fareler ise kızılötesi fare, radyo dalgalı fare ve Bluetooth fare olarak 3 kategoriye ayrılmaktadır. Kızılötesi fareler, bilgisayara PS/2 veya USB portu ile bağlanan kızılötesi alıcı ile kullanılır. Bu bağlantı arasına engelleyici girmesi durumunda Mouse kullanılamaz. Radyo dalgalı fareler ise onlarca metrelik kapsama alanına sahiptir ve radyo dalgaları ile kullanılır. Bluetooth fareler ise standart protokol kullandıklarından özellikle dahili olarak Bluetooth bulunan tüm dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilir.

    Farelerin, hareketi algılama şekline göre türleri ise; mekanik, optik, dokunsal, touchpad ve trackpad olarak 5 farklı türdedir. Bu fareler arasında özellikle optik Mouse ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan touchpad ve trackpad yaygın olarak kullanılır.
Hazırlanıyor...
X