Diğer Harici Bileşenler - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Diğer Harici Bileşenler

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Diğer Harici Bileşenler

    Diğer harici bileşenler, temel olarak bilgisayar çevre birimleri arasında yer alan klavye, Mouse (fare), yazıcı ve monitör gibi genel bileşenlerin dışında kalan bileşenlerden oluşmaktadır. Bilgisayarların kullanımı için gereklilik taşımayan ve temel olarak spesifik uygulama ve işlemlere yönelik kullanım özelliği bulunan harici bileşenlerdir. Bilgisayarın standart şekilde çalışmasında herhangi bir etkisi olmasa da bilgisayarda yapılacak işlemlerin daha fonksiyonel ve daha geniş bir çeşitliliğe ulaştırılmasında bu tip harici bileşenler önemli bir rol oynar.

    Bilgisayarlarda kullanılabilen diğer harici bileşenler arasında; hoparlör, CD-RW, DVD-RW, disket, SD Kart, mikrofon ve kulaklık biri bileşenler yer alır. Bu tip bileşenlerin bilgisayarda olmaması durumunda da kullanılabilirliği açısından herhangi bir etki oluşturmaz. Bu yüzden de de kullanıcı ihtiyaç ve isteklerine bağlı bileşenlerdir. Bulunması zorunlu olmayan bu bilgisayar çevre birimleri, bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve kullanıcıların bilgisayar kullanımında ortaya çıkan özel ihtiyaçlarına göre çok zengin bir çeşitliliğe ulaşabilmektedir. Bilgisayar kullanımı açısından gereklilik teşkil etmeyen bu cihazlar ile birlikte kullanıcılar son derece fonksiyonel bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirebiliyor.

    Diğer harici bileşenlerle bilgisayar kullanımını çok daha özellikli bir hale getirebilmek mümkündür. Genel bilgisayar çevre birimlerinde olduğu gibi diğer harici bileşenlerde sınıflara ayrılmaktadır. İşlev ve teknik donanım özelliklerine göre de sınıflandırılır. Örneğin ani voltaj değişikliklerine karşı bilgisayarın korunması veya elektrik kesintilerinde belirli bir zaman diliminde kesintisiz bilgisayar kullanımının sürdürülebilmesi açısından güç üniteleri kullanılır. Bu güç üniteleri olmadan da bilgisayar doğrudan elektrik tesisatına bağlanarak, etkin biçimde sorunsuzca kullanılabilir. Ancak var olması durumunda hem güvenli hem de kesintisiz bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirilebilir. İşte bilgisayar çevre birimleri arasında yer alan diğer harici bileşenler bu tip bir öneme sahiptir.
Hazırlanıyor...
X