Ekran Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Ekran Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ekran Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

  Ekran kartı, bilgisayarın önemli donanım parçalarından birisi olmakla beraber, monitöre doğrudan veri akışını sağlayan unusr olarak isimlendirilebilir. Piyasada çok fazla markanın farklı özelliklere sahip birçok modelleri bulunuyor olsa da her bir model, fonksiyonel olarak birbirinden farklılık gösterir. Ekran kartı, yüksek işlev gerektiren programların, video ve uygulamaların açılması ve çeşitli oyunların oynanması açısından önemlidir. Bu sebepten ötürü pek çok kişi kendisi için uygun bir ekran kartı almaya çalışır.

  Ekran Kartımı Nasıl Seçeceğim?

  Öncelikle her bilgisayar için her ekran kartını kullanmak mümkün değildir. Bilgisayarınızın özelliklerine göre bir ekran kartı tercih etmelisiniz. Aksi halde bilgisayar ekran kartını taktığınızda, istediğiniz performansta çalışmayabilir. Bu sebepten ötürü, bilgisayarınızın özelliklerini dikkatli bir şekilde analiz etmeli, işlemciniz ile birlikte, uyum içerisinde olacak bir ekran kartı tercihi yapmalısınız. Yani işlemciniz ekran kartını beslemelidir. Bu özelliklere dikkat ederek bir ekran kartı seçimi yaparsanız, almış olduğunuz parçadan yüksek verim almanız mümkün olacaktır.

  Nelere Dikkat Etmeli?

  Özellikle günümüzde oyun bağımlılığı düşündüldüğünde, masaüstü oyunlar içinm tercih etmeniz gereken ekran kartının VRAM’i en az 4 GB olmalıdır. Aynı zamanda eski ekran kartlarından kaçınılması gerekmektedir. Aksi halde oyunlar akıcılığını kaybedeceğinden dolayı oyun zevkiniz büyük ölçüde azalacaktır. Bu sayede oyun oynarken ekran kartınzıdan yüksek verim almanız mümkün olacaktır.
  Herkese iyi forumlar...
Hazırlanıyor...
X