Dahili Bileşenlerde Devre Kartı; Anakart - Donanım Forum

Duyuru

Küçült
No announcement yet.

Dahili Bileşenlerde Devre Kartı; Anakart

Küçült
X
Küçült
Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi.)
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Dahili Bileşenlerde Devre Kartı; Anakart

    Anakart, bir bilgisayarda bulunan tüm iç ve dış donanımların, birbirleriyle iletişimini sağlayan ve tüm bu parçaları üzerinde bulunan portlar ve yuvalar aracılığıyla bağlayabildiğiniz bir devre kartıdır. Devre kartları, her elektronik cihazda bulunur. Anakart bu devre kartlarının çok daha gelişmiş bir modelidir. Bir bilgisayarın olmazsa olmaz donanımlarından biri anakarttır. Anakart tüm donanımların üzerine takıldığı ve birbirleri arasında iletişimi kurabildikleri bir devredir. Anakartların üzerine harici işlemci olarak takılan CPU dışında, anakartın kendisinin dahili bir işlemci bulunur. Çağımızda üretilen tüm anakartlar da bulunan bu işlemci chipset olarak adlandırılırlar. Chipsetlerin kapasiteleri ve özellikleri, bir bilgisayarın performansında, en az işlemci, ekran kartı ve benzeri kadar önemlidir.

    Genelde aynı chipsetleri kullanan ana kart üreticileri, ana kartların üzerlerinde bulunan donanımlar ve çeşitli araçlarla, tüketiciye daha özellikli ana kartları sunma çabası içerisindedir. Elektriği geçirmeyen özelliğe sahip fiberglas bir malzemeyle üretilen ana kartların üzerlerinde, diğer devre kartları gibi bakır veri yolları bulunur. Baist bir çalışma yapısına sahip olsa da, komplike bir tasarım yapısına sahiptir. Her ana kart standart olarak belirli donanım yuvalarına sahiptir. Bunlar; Chipset ( işlemcinin yonda seti ), RAM slotları ( geçici bellek ), Ses kartı girişi, PCI slotları ve AGP slotları (ekran kartı yuvası ), Ethernet kartı yuvası, BİOS, Mouse ve Klavye girişleri (PS2 yuvaları ), USB yuvaları olarak sayılabilir.

    Anakartlar, üzerlerine takılan tüm bu donanımların, birbirleri ile arasında ki iletişimi sağlarken, aynı zamanda ihtiyaçları olan gerilimde elektriği de, güç kaynağından alarak donanımlara iletirler. Bilgisayarların bir tür merkezi sinir sistemi görevini icra ederler. Modern ve çok özellikli ana kartların günümüzde ki üretici firmaları, her geçen gün daha yeni teknolojik özelliklere sahip ana kartları geliştirmeye devam ediyorlar.
Hazırlanıyor...
X