Uzay mekikleri günümüzdeki teknolojinin doruk noktasıdır. Böyle bir aracın da oldukça önemli bir inşa süreci bulunmaktadır. Uzay gemisi hangarlarında inşası yaklaşık 3 yıl sürmektedir. Uzay mekikleri 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler kokpit, kabin ve kargodur. Aracın mürettebatı en az 2 en fazla 8 kişiden oluşmaktadır. Bir insanın ihtiyacı olabilecek her şey bu araçlarda bulunmaktadır.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uzay_mekigi.jpg
Görüntüleme: 20
Büyüklüğü:  34.2 KB (Kilobyte)

Uzay Mekiklerinin Özellikleri

Kargo bölümü 18,3 m uzunluğunda ve 4,6 m genişliğindedir ve 22.000 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Üç uzay aracı motoru hidrojen ve sıvı oksijen tüketmektedir. Üçgen şeklinde yapılandırılmış ve en son teknolojiye sahip roket teknolojisi bulunmaktadır. Fırlatma sırasında maksimum güce maruz kaldıklarında, saniyede 4.000 litre yakıt tüketirler. Dış depo 47 m yüksekliğinde ve 8 m çapındadır.
Dış tank ve yardımcı roketler, her fırlatmada kullanılan iki milyon litre yakıtı (ortalama) sağlar. Yaklaşık sekiz buçuk dakika sonra, 100 km'nin üzerindeki bir yükseklikte, dış tank uzay mekiğinden ayrılır ve çöker. Farklı destinasyonlarda, dış tanktan önce ayrılan ve düşmelerini paraşütle doldurulmuş, 220 km'lik bir yarıçap içinde düşen yardımcı roketler bulunur. Bu roketler, fırlatma esnasında önemlidir. Ancak atmosfer dışına çıkıldığında uzay mekiğinin bu yüklerden kurtulup maksimum hıza sahip olması gerekir. Atmosfer tabakası aşıldıktan sonra, mekikte bulunan fazlalık yakıt tankları ve kalkışta fazladan itiş gücü sağlayan motorlar da bırakılır. Mekik tüm ağırlıklardan kurtulduktan sonra yolculuğuna başlayabilir.