Uranyum periyodik elementler tablosundaki sembolü U olan bir metaldir. Rengi gümüş ve beyazdır. Sert bir yapıya sahiptir. Ayrıca radyoaktif ve manyetik özelliklere sahiptir. Bu, doğa unsurlarının en ağır kütleye sahip olan maddesidir. Uranyum üç kristalin formunu benimseyebilir. Bunlar alfa (yaklaşık 688 derece sıcaklık ), beta (776 derece) ve gama formlarıdır. Beta formu daha yumuşak ve esnektir. Soğuk hava ile temas ettiğinde kolayca oksitlenen, kendisini bir oksit tabakasıyla kaplayan çok reaktif bir metaldir. 150 dereceye kadar ısınabilmektedir. Doğal uranyum yeterince radyoaktiftir.
Alman kimyager Martin Klaproth 1789'da uranyumun yanı sıra diğer kimyasal elementleri de keşfetti. Bu metalin adı, yıllar önce Martin Klaproth'un gökbilimci bir arkadaşı tarafından keşfedilen Uranüs gezegeninden gelmektedir. Başlangıçta, pratik uygulamasının ne olduğu bilinmediğinden uranyum çok takdir edilmeyen bir mineraldi. Öte yandan, uranyum maddesi ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmamıştı. Bu süreçten sonra uranyumun radyoaktif özelliklerini öğrenmeye başladılar. Diğer metaller gibi uranyum da yeraltında ya da açık alanda bulunur. Yararlı yakıt elde etmek için, uranyumun karmaşık bir dönüşüm sürecinden geçmesi gerekir.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uranyum.jpg
Görüntüleme: 19
Büyüklüğü:  43.1 KB (Kilobyte)

Uranyum Madeninin Kullanım Alanları

Günümüzde uranyum; nükleer santrallerde, askeri teknolojilerde, uzay bilimlerinde, tıp alanında kullanılan tedavi cihazlarında ve endüstri sektöründe kullanılmaktadır. Radyoaktif özellikleri oldukça tehlikeli olduğundan, sektörde çalışan pek çok insan radyasyon dolayısıyla kalıcı sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır.